Apritējis pirmais kultūras mantojuma satura digitalizācijas projekta gads

Apritējis pirmais kultūras mantojuma satura digitalizācijas projekta gads

Pirmais projekta “Kultūras mantojuma satura digitalizācija (1.kārta)” īstenošanas gads ir bijis intensīvs kultūras materiālu digitalizācijas periods. Jau šobrīd Latvijas Nacionālajā digitālajā bibliotēkā (lndb.lv) ir pieejami projektā digitalizētie materiāli - 400 000 reģionālo laikrakstu lappuses (www.periodika.lv), 1 700 grāmatu (gramatas.lndb.lv), 600 latviešu komponistu nošu izdevumu un vairāk nekā 300 citu dokumentu. Digitalizēti vairāk nekā 100 000 attēlu, fotogrāfiju un karšu, uzsākta skaņu un video ierakstu digitalizācija, t.sk., Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio arhīvos uzkrātā kultūras mantojuma digitalizācija, operas un baleta izrāžu digitalizācija un kultūras pieminekļu 3D digitalizācija.

Pirmo reizi tiek digitalizēti dokumenti arī par kultūras pieminekļiem. Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Pieminekļu dokumentācijas centra vadītāja Simona Čevere uzsver: “Digitalizācija pievērsusi uzmanību fondiem, kas tā formāta un veida dēļ līdz šim nav bijuši ērti ikdienas pieejai, līdz ar to maz izmantoti – uzmērījumi un fotonegatīvi. Digitalizēti aptuveni 95% NKMP krājumos glabāto uzmērījumu un dokumenti par aptuveni 3000  valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļautajiem objektiem.“

Latvijas Nacionālais arhīvs veiksmīgi vada kinodokumentu digitalizācijas un restaurācijas procesu. Digitalizācija ar vienkāršoto pēcapstrādi veikta 942 kinohronikām un dokumentālām filmām nepilnu 7000 minūšu apjomā. Pilnā restaurācija veikta 6 dokumentālajām filmām – Baltie zvani, Vecāks par 10 minūtēm, Sākums, Krasts, Mana Rīga, Sarunas ar karalieni un 5 spēlfilmām – Motociklu vasara, Puika, Dāvanas pa telefonu, Šahs briljantu karalienei, Liekam būt kopā vairāk nekā 550 minūšu garumā. Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva direktore Dace Bušante stāsta: “Kinodokumentiem izveido kvalitatīvas, mūsu laikam un prasībām atbilstošas digitālās kopijas, kas nodrošinās ne tikai kinodokumentu saglabāšanu, bet palielina arī aktīvu to izmantošanu un pieejamību. Par digitalizētajām un restaurētajām filmām ir ļoti liela interese. Filmas, sevišķi, ja tās ir labā kvalitātē, ir ļoti pieprasītas kā jaunu biznesa ideju avots.” Portālā filmas.lv ir izveidota jauna sadaļa „Arhīva krājums”, kurā visi interesenti bez maksas var noskatīties projekta ietvaros digitalizētās un restaurētās filmas. Pirmās digitalizēto kinohroniku kopijas ir pieejamas LNA portālā redzidzirdilatviju.lv.

Latvijas Nacionālajā digitālajā bibliotēkā ir izveidota digitālā kolekcija "Dziesmu svētku krātuve" dziesmusvetki.lndb.lv. Tā ir tīmekļa vietne ar bagātīgu un uzticamu saturu, kas radīta ar mērķi ieinteresēt un izglītojot sabiedrību par Dziesmu un deju svētkiem kā būtisku latviešu tautas tradīciju un nemateriālā mantojuma daļu. Kolekcijā ietilpst vairāk nekā 3 300 digitalizētas kultūras vērtības – attēli, plakāti, fotogrāfijas, publikācijas, svētku organizācijas dokumenti, nošu izdevumi, skaņu ieraksti, virsdiriģentu un virsvadītāju atmiņu stāsti un citi materiāli.

Latvijas Kultūras informācijas sistēmu centrs kultūras centros (kopā 29 ) Latvijas reģionos īstenojis augstas kvalitātes tehnoloģiskā aprīkojuma piegādes, kas nodrošina Latvijas iedzīvotājiem sev tuvākajā kultūras centrā iespēju skatīties kultūrvēsturiskas nozīmes, ar autortiesībām aizsargātas kinofilmas. Tāpat piegādātās tehnoloģijas ļaus skatīties dažādu kultūras notikumu translāciju, piemēram, Nacionālā Operas un baleta teātra izrāžu tiešraides.