Konkurss Eiropas kultūras mantojuma radītāji 2019

Konkurss Eiropas kultūras mantojuma radītāji 2019

Ja esi vecumā no 12 līdz 18 gadiem, novērtē skaisto vidē ap sevi un Tev patīk pētīt un izzināt kultūras mantojumu, tad Tu esi kultūras mantojuma radītājs, ko meklējam. Izvēlies kādu kultūras mantojuma vietu vai objektu savā apkārtnē, piedalies konkursā un kopā ar pavadošo personu laimē iespēju doties uz Strasbūru novembrī!

Veidojot savu stāstu, apdomā:

 • Kādu stāstu par Eiropu Tu vari ieraudzīt kultūrvēsturiskajā vidē savā apkārtnē?
 • Kas ir interesantākais Tavā apkārtnē? Vai tas ir kas raksturīgs tikai konkrētajai vietai vai atrodams arī citur?
 • Kas, Tavuprāt, ir Eiropas kultūras mantojums?
 • Ko Tavs izvēlētais mantojuma stāsts vēsta par kultūras daudzveidību Eiropā?
 • Ko Tavs mantojuma stāsts vēsta par kopīgo Eiropā?
 • Kā stāstu attēlosi vizuāli un kā vārdos? 

Latvijas bērnu un jauniešu iesūtītos darbus vērtēs Eiropas kultūras mantojuma dienu koordinators – Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Pieci veiksmīgākie stāsti tiks izvirzīti pārstāvēt Latviju, un tos vērtēs Eiropas Komisijas izveidota žūrija. Stāstus vērtēs pēc tā, kā tie parāda kultūras mantojumu un tā Eiropas dimensiju, kā arī radošuma to izpildījumā. Interesantāko Latvijas stāstu autori saņems pārsteiguma balvas no Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes. 

Mantojuma radītāju (Heritage Makers) konkurss aizsācies 2013. gadā Somijā ar mērķi aicināt nākotnes mantojuma sargātājus iepazīt tuvāko apkārtni, meklēt un identificēt vērtības sev apkārt. 2019. gadā konkurss kļuvis par Eiropas kultūras mantojuma dienu iniciatīvu, kas tika rīkota Eiropas mērogā Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvaros. 2018. gadā, atzīmējot Eiropas kultūras mantojuma gadu, konkurss pirmo gadu notika Eiropas mērogā un divi stāstnieki no Latvijas – Lizete ar stāstu par Kalna Kaibēniem un Raivo ar stāstu par Strūves ģeodēziskās loka punktu “Jēkabpils”, ieguva iespēju apmeklēt Starsbūru. 

Konkursa norise 

 • Izpēti apkārtni, radi stāstu, kas atspoguļo izvēlētās mantojuma vietas vai objekta vērtību, un laikā no 9. līdz 26. maijam publicē to mājaslapā http://mantojums.lv/HeritageMakers/. Stāsts var būt attēls vai video, ko iespējams papildināt ar īsu aprakstu (līdz 220 vārdiem) latviešu vai angļu valodā. Konkursā aicināti piedalīties bērni un jaunieši vecumā no 12 līdz 18 gadiem.
 • Ja stāstu veido video formātā, Tev jāiesūta saite (youtube vai citā vietnē). Maksimālais attēla izmērs ir 5 MB.
 • Aicinām dalīties ar savu stāstu arī sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #HeritageMakers. Pēc apstiprinājuma iesūtītais darbs būs redzams Latvijas profilā Eiropas kultūras mantojuma dienu portālā.
 • Līdz 1. jūnijam tiks izvēlēti līdz 5 mantojuma stāstiem, kas pārstāvēs Latviju Eiropā; līdz 30. jūnijam būs zināmi vismaz 10 radošākie stāsti Eiropā, kuru autorus Eiropas Komisija aicinās uz Strasbūru novembrī, lai iepazītu pilsētu un Eiropas institūcijas.
 • Stāsta iesūtītājs, piedaloties konkursā, apliecina, ka to veidojis pats. Konkursa rīkotājs neuzņemas atbildību par autortiesību pārkāpumiem. Ja attēlā redzams bērns vai jaunietis, stāsta iesūtītājs apliecina, ka ir saņemta vecāku atļauja foto publicēšanai. Stāsta iesūtītājs atļauj konkursa rīkotājiem darbu publicēt un izmantot komunikācijas materiālos.
 • Piedaloties konkursā, atceries, ka Tev ir jāsaņem vecāku vai aizbildņa atļauja dalībai konkursā. Vislabāk darbu augšupielādējiet kopā!

Laika grafiks
9. – 26. maijs darbu iesūtīšana
1. jūnijs – Nacionālās atlases rezultāti
1. jūlijs – 10 izvēlēto stāstu autori no Eiropas saņem uzaicinājumu novembrī doties uz Strasbūru

Papildus informācija
Alma Kaurāte
Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes
Kultūras mantojuma politikas daļas speciāliste
67326602, alma.kaurate@mantojums.lv