INTERPOL operācijā atgūti vairāk kā 19`000 senlietu

INTERPOL operācijā atgūti vairāk kā 19`000 senlietu

Vērienīgā Interpol, Eiropol un Pasaules Muitas organizācijas (PMO) operācijā visā pasaulē ir izdevies atgūt vairāk par 19 000 vērtīgu arheoloģisku senlietu. Starp tām ir arī mākslas darbi, zeltlietas un monētas. Eiropol pārsātvji informē, ka divas savstarpēji koordinētas operācijas – Atēna II un Pandora IV – notika jau pagājušā gada rudenī, bet šomēnes ir apkopoti to rezultāti.

Kārtību sargi 103 valstīs ir aizturējuši 101 senlietu laupītāju un to tirgotāju. Noziedzniekiem ir konfiscēti arheoloģiskajos vietās un muzejos nolaupīti priekšmeti, keramika, gleznas, vēsturiskie ieroči, monētas un fosīlijas.

Spānijas un Kolumbijas policija kratīšanā Madrides lidostā atguvusi ļoti vērtīgas liecības par Amerikas pirmskolumba  civilizācijām. Starp tām ir unikāla Tumaco zelta maska, zelta rotaslietas un figūriņas.

Savukārt Afganistānas galvaspilsētas Kabulas lidostā izdevies atgūt 971 kultūras priekšmetu, ko bija plānots nosūtīt uz Turciju.

Likumsargi īpašu uzmanību pievērsa tiešsaistes tirdzniecības vietu uzraudzībai, jo internets ir nozīmīga kultūras priekšmetu nelikumīgas tirdzniecības sastāvdaļa. Tā dēvētās “kiberpatruļu nedēļas” laikā Itālijas karabinieru (Arma dei Carabinieri) vadībā policijas un muitas eksperti izveidoja aktīvo tirgotāju karti un izstrādāja speciālus izlūkošanas rīkus. Rezultātā tika atsavināti 8670 kultūras priekšmeti, kas bija paredzēti pārdošanai tiešsaistē. Tas ir 28% no kopējā senlietu skaita, kas atgūts šīs operācijas laikā.

Plašāka informācija pieejama Inerpol interneta vietnē.