Ugunsnelaime Parīzes Dievmātes katedrālē

Ugunsnelaime Parīzes Dievmātes katedrālē

Ugunsnelaime Parīzes Dievmātes katedrālē ir traģisks notikums pasaules kultūras mantojuma saglabāšanā. Notikušais skarbi pierāda, cik kultūras mantojums ir trausls. Viena no pasaules izcilākajām kultūras vērtībām – ikona un mantojuma vērtības simbols, kas Parīzes iedzīvotājiem un miljoniem tūristu ir iedvesusi vērtību stabilitāti, vienā mirklī ir zaudējusi ļoti būtisku oriģinālās substances daļu. 

Mums jāatceras savas valsts ugunsnelaimes - Cesvaines pils, O.Kalpaka muzejs “Airītēs”, Rīgas pils, Carnikavas luterāņu baznīca, Piņķu luterāņu baznīca un vairāki citi kultūrai nozīmīgi objekti. Tas varēja nenotikt, ja nebūtu konkrētu apstākļu sakritība, bet vissvarīgākais – lielāka uzmanība, atbildīga un profesionāla rīcība. Tas, ka tik daudz ugunsnelaimes notiek būvdarbu laikā, ļauj izdarīt arī secinājumus – viena no industrijām, kura tik daudz pelna un visvairāk diktē telpiskās vides attīstību, nespēj garantēt visa būvniecības procesa nepieciešamo drošību un kvalitāti.

Ja analizējam iespējamos iemeslus, tad pēc visskopākās informācijas vienmēr varam secināt, ka šādos gadījumos būvdarbu laikā rodas iespēja viegli piekļūt objektu tām vietām, kas ikdienā ir slēgtas, savukārt uzraudzība visvājākā. Parasti ar mūsdienu moderno tehnoloģiju iespējas un apkalpojošo personālu uzmanība tiek pievērsta drošības panākšanai objekta publiskajā daļā, savukārt slēgtajām zonām ir nodrošināts tikai piekļūšanas liegums, paļaujoties uz signalizēšanas un dzēšanas sistēmām. Būvdarbu laikā, izmantojot sastatnes un speciālu pacelšanas tehniku, piekļūšanas iespējas paplašinās arī tur, kur ir bijusi panākta šķietami liela drošība. Arī izpildāmo darbu raksturs rada papildus draudus, kuros vienmēr būvnieki apgalvos, ka ir pietiekami kompetenti un atbildīgi. Taču apstākļi ir mainījušies un būvniekiem bieži pašpārliecinātībā tikai liekas, ka viņi pilnībā pārvalda situāciju. Pēc ugunsnelaimēm izmeklēšana virzās gausi un pārāk bieži ticami patiesie iemesli netiek noskaidroti.

Cerams, ka Francijā skaidrība tiks iegūta ātrāk, nekavējoties tiks uzsākti atjaunošanas darbi, bet pat pie viskvalitatīvākās un rūpīgākās retaurācijas, iespējami labākais rezultāts nevarēs atsvērt viena no pasaules arhitektūras vērtību spēcīgākā simbola un Parīzes izcilākā kultūras šedevra, oriģinālās daļas un visas katedrāles izteikti augstās autentiskuma pakāpes zaudējumu.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes kolektīvs jūt līdzi saviem Francijas kolēģiem, ka šo nelaimi vissāpīgāk uztver no profesionālā viedokļa. Pat vislielākā pasaules nauda nespēs atdod zudušās oriģinālās vērtības. 

 

Juris Dambis
Dr.arch.
Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs